Szociális fóbiások küzdelme a nagyvilággal

Sziasztok! Ez a blog Neked készült, aki szociális fóbiával küzdesz. Neked, aki önbizalomhiányos vagy, folyton kisebbségi érzésed, megfelelési kényszered van, vagy Neked, akinek nincsenek ilyen problémáid, egyszerűen csak kíváncsi vagy, hogyan élnek ezek a furcsa, visszahúzódó, szégyenlős, csendes emberek, milyen nehézségekkel kell szembenézniük nap, mint nap. Itt olvashatjátok mindennapi botladozásainkat, szerencsétlenkedéseinket, félelmeinket, amelyeket megosztunk veletek, hogy érezzétek nem vagytok egyedül.

Dr. Richards-terápia

A könnyebb navigálás érdekében ide gyűjtöttük a linkeket jelenlegi nagy projektünkhöz, ami nem más, mint a dr. Richards által megalkotott, szociális fóbiával foglalkozó audioterápia magyarítása:

1. bemutatkozó lecke

2. lecke

3. lecke

4. lecke

5. lecke

6. lecke

7. lecke

8. lecke

9. lecke

10. lecke

11. lecke

Friss topikok

  • Omega zero: Szia! Régen jártam erre, de szinte ráéreztem, hogy fel kellene néznem. (Én vagyok az a fickó, aki... (2024.06.13. 22:09) Telnek-múlnak az évek
  • Emese Hoffmann: Nagyon szerettem a blogotokat. Remélem egyszer megírjátok, mi van most veletek (2024.02.27. 22:48) Már nem agyalok annyit
  • Zillaba: Él még ez a blog?Hihetetlen,mintha én írtam volna!Vasárnap van este 9 és előre izgulok a jövő hét ... (2020.03.01. 20:58) Introvertáltság és a munka világa
  • BBea24: A felhasználónevem ne tévesszen meg senkit.. 31 vagyok... Ugyanez van velem is... Csak párkapcsola... (2019.11.07. 22:02) Örök gyerek
  • Free_soul: Mi újság, hogy vagy? (2018.06.26. 07:14) A hétfő árnyéka

2014.10.02. 19:23 Kaisa

A fennforgás: az érem két oldala

Fennforgás van a munkahelyemen, elég nagy. Annyira nagy, hogy napi ügyeleteseket kell állítani, én is be lettem osztva. Érdekesen ellentétes reakciót váltott ki ez a helyzet bennem és főnökömben. Én pánikoltam, ő örült, mint majom a farkának, mert történés van végre.

Ezer helyről jönnek az információk, az ingerek, stresszelek, mert mérlegelnem kell, hogy milyen sorrendben oldom meg a dolgokat, nyomasztanak a rövid, 1 órás határidők, szorongok, hogy már megint kivel tudok mit megbeszélni, nem ismerek senkit, mégis kéredzkedjek el, hogy ne kelljen bent aludnom, fel kell készülnöm a beszédemre a 40 fős értekezleten, stressz és még több stressz. Ő pörög, hogy de jó, végre történik valami, nyüzsgés van, megy bandázni a sok ismerősével, akikkel együtt van beosztva ügyelni, bent lehet aludni, egy csomó túlóra pénz, az értekezlet számára csak egy baráti társaság, akik időnként összeülnek. Én meg szívesen lemondok a túlórapénzemről is, csak minél kevesebb részem legyen ebben az őrületben.

Neki pörgés és izgalom, nekem meg csak rettegés, kényelmetlenség és stressz.

10 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://onbizalomnelkul.blog.hu/api/trackback/id/tr736753871

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kognitív Teknősbéka 2014.10.03. 14:35:21

Lehet, hogy az alapvető különbség az, hogy ő úgy látja, hogy ő teszi, kezdeményezi, irányítja és befolyásolja a dolgokat, ezért amikor sok minden történik, akkor különösen jó neki - míg te úgy látod, hogy veled a dolgok megtörténnek, te csak reagálsz, alkalmazkodsz és elviselsz, ezért amikor pörgés van, akkor különösen sok bajod van...

Cellatárs (törölt) 2014.10.05. 20:34:26

Te szocfóbos vagy,ő nem.Talán könnyebb lenne,ha úgy néznéd a dolgot,mint egy tréninget,ahol a fóbia elleni stratégiákat kell gyakorolnod.?

chonka 2014.10.07. 08:07:52

Nagyon nehéz lehet olyan mellett dolgozni aki igencsak ellentétes beállítottságú. Én mindenképp megpróbálnám ezt a tény feldolgozni és nem elvárni magamtól, hogy én is ilyen roppant energikus legyek, mikor probléma van. Amúgy pont ezért nem szabad összehasonlítani magad senkivel, mert az megöli az önbizalmat nagyon gyorsan... kérdés, hogy hogy lehet ezt kivitelezni, én ezt nagyon szeretném tudni!! mert ebből a szempontból az introvertáltak hajlama a megfigyelésre már önmagában elég önbizalomölő tud lenni... Tuti, hogy van, mikor jobb nem megfigyelni, de hát fene se tudja, mikor van az.

Kognitív Teknősbéka 2014.10.07. 20:24:16

@chonka: Összehasonlítás-ügyben szerintem az a lényeg, hogy ne ítélkezz automatikusan, ha különbségeket látsz magad és mások között. Fontos látni, hogy senki sem tökéletes, és nem is lehet az. Ha valamiben rosszabb vagy másoknál, akkor vagy fogadd el, vagy határozd el, hogy fejlődni fogsz, de értelmetlenség magadat értéktelennek minősíteni. Másokon se ítélkezz - sok szocfóbos úgy próbálja helyreállítani az önbizalmát, hogy hibákat keres másokban, de ez valójában nem segít sem az önbizalmán, sem az emberi kapcsolatain.

chonka 2014.10.08. 06:42:41

@Kognitív Teknősbéka: Igen-igen, egyetértünk, de azt eldönteni, hogy miben tudok még fejlődni és mit kellene végleg elfogadnom, na az piszok komoly dilemma. Például jelen pillanatban rövid 1 perces előadás-részletet kell tartsak. És a problémám, hogy ha nem láttam volna a többi kb. 10 főt, hogy ők hogyan tartják, akkor biztos, hogy nagyobb önbizalommal ugrok neki az egésznek. (Bár volt már, hogy pont segített, hogy láttam mások hogyan birkóznak meg a feladattal...) És nagyon rossz/nehéz belátni, hogy mások jobbak, és jövök én az átlag alatti képességeimmel. Ez az elfogadás dolog mivel hihetetlen nehéz, ezért inkább úgy döntök fejlődök. És végül MINDENBEN így döntök, és voilá egy kupac görcs leszek. :D Tehát valahogy szelektálni kellene.

Kognitív Teknősbéka 2014.10.08. 22:18:47

@chonka: Ha a fejlődés mellett döntesz, az nem jelenti azt, hogy a jelenben nem fogadhatod el "fejletlen" önmagad, csak a megfelelő beállítodásra van szükséged. Ebben a témában a "Mindset: The New Psychology of Success" könyvet ajánlom neked, magyarul sajnos nem adták ki, de úgy látom itt vannak fordítások belőle:

janus.ttk.pte.hu/tamop/tananyagok/interkult_ped_dra/5_fejezet_carol_s_dweck_tudati_belltds__a_siker_j_pszicholgija.html

chonka 2014.10.10. 07:53:56

Köszönöm szépen, sort kerítek rá :))
Amúgy a történetem úgy ért véget, hogy igen, átlag körüli teljesítményt nyújtottam (a hangom is volt, hogy beremegett), utána két óráig nem tudtam sehova sem koncentrálni a szégyenérzettől, rágtam át magam fejben a szituáción, hogy mi volt kínos, mi nem annyira (az nem érdekelt, hogy mi volt esetleg tán jó). Tulajdonképpen azt éreztem előtte is, utána is, és attól féltem, hogy nem fognak (többé) szeretni. Pedig utána mintha kitágult volna a szoc. köröm, mert egy kicsivel ugyan, de nyíltabbak lettek felém a többiek... És fogalmam sincs miért hiszem, hogy egyetlen egy kudarc is végletekig tönkretehet akármit is, hogyha most is igazából lehet pont, hogy szerethetőbb lettem, mert kiderült, nem vagyok tökéletes.

Kognitív Teknősbéka 2014.10.10. 22:59:25

@chonka: Gratulálok! Amúgy ez az "egy kudarc is végletekig tönkretehet" érzés is részletesen elemezve van az ajánlott könyvben. A lényeg az, hogy sokunkat úgy neveltek, hogy az ember megváltoztathatalanul valamilyen, például vagy jól szerepel emberek között vagy nem, és aki ebben hisz, az fél a kihívásoktól, mert attól fél, hogy egy kudarc "lebuktathatná". Az igazság és a helyes hozzáállás viszont az, hogy az ember képességei fejlődhetnek, ezért egy kudarc nem jelent semmit, csak egy állomás a fejlődés útján, és épp ezért nincs ellentmondás az önelfogadás és fejlődés között, mindkettő a tiéd lehet.

Egy másik dolog, hogy az emberek sokszor valamilyen tökéletlenségünkért szeretnek, ami logikus is, mert egy tökéletes embernek nem lenne szüksége szeretetre... Ez is egy ok az önelfogadásra, de azért nem kell elkényelmesedni, mert ha valaki túlságosan tökéletlen, akkor az már fárasztó. Mindenesetre a jelek szerint neked a jó tulajdonságaid vannak túlsúlyban :)

chonka 2014.10.12. 23:58:22

@Kognitív Teknősbéka: Köszönöm szépen :) Ez a lebukás dolog nagyon passzol ám rám. Sokat hallottam régen ettől-attól, hogy milyen okos vagyok. Aztán kialakult bennem, hogy ennek meg kell felelni, és csak le ne bukjak! Rengeteg módszerem is lett szerintem, amivel a külvilágnak mutatom, és elhiszik.:)) De tök nagy teher ilyesmit cipelni és butaság is, igaz?. Csak bizonyára szeretem a fix dolgokat, amihez tarthatom magam, meg ami alapján definiálhatom magam... Ami nem fix, az bizonytalan, az bonyolult...

Kognitív Teknősbéka 2014.10.14. 18:23:14

@chonka: Ja, az okosság vagy kompetencia érzéséhez való ragaszkodás káros lehet, mert amikor teljesen új dolgokat tanul valaki, akkor szükségszerű hogy átmenetileg butának/inkompetensnek érezze magát, és ezeket az érzéseket csak a kihívások elkerülésével tudja elkerülni. Én is néha kifejezetten "megengedem magamnak, hogy butának érezzem magamat", mert pont ez vezet ahhoz, hogy az értelmes viselkedést ne kerüljem el öntudatlanul is. Ugyanez van más negatív érzésekkel, például a szorongással vagy a szégyennel is: aki mindig mindenáron el akarja kerülni őket, az magának árt.

Ettől még definiálhatod magad olyan emberként, akinek ugyan változó érzései vannak, de fixen mindig értékes...
süti beállítások módosítása