Egyik unokahúgom nálunk vendégeskedett néhány héttel ezelőtt. Egész ittléte alatt csendben volt. Velünk szemben általában közvetlenebb, de mivel olyan emberek is voltak a társaságban, akikkel ritkán találkozik, így meg volt kicsit illetődve. Nem szólt semmit, mikor a kedves rokonai elkezdték faggatni a szokásos kérdésekkel, minthogy "Szeretsz iskolába járni? Vannak barátnőid? Jó tanuló vagy?" Átéreztem szegény gyerek helyzetét, mikor nekiszegezték ezeket a kérdéseket és minden ember tekintete rászegeződött. A gyerekek körében szerintem eléggé gyakori, hogy új emberekkel szemben, új helyzetekben visszahúzódóan viselkednek, nehezen oldódnak fel. Ezzel nincs semmi gond, hiszen gyerekek. Jó esetben úgyis kinövik, nem kell szerintem ezzel túl sokat foglalkozni. Ez az én véleményem. Sajnos anyukám máshogy gondolja. Mikor elmentek a távolabbi rokonok, nekiesett az unokahúgomnak, hogy miért volt ilyen hallgatag és, hogy nem szégyelli magát, hogy így viselkedett? Ha nem a saját fülemmel hallom, el sem hiszem. 8 éves a gyerek. Anyukám meg van győződve arról, hogy a hallgatagság, zárkózottság egy szégyellnivaló viselkedés. Szemtanúja lehettem egy olyan szituációnak, amely - ha érzékenyebb emberről van szó - megnehezítheti a gyerek későbbi életét, nyomot hagyhat benne és akár szociális fóbiássá is teheti. Nyilván nem feltétlenül fog ilyen problémákkal küszködni felnőtt élete során, mégis elítélendő ez a fajta magatartás anyukám részéről. Nem volt agresszív, nem kiabált, mégis mély sebeket tépett fel ezekkel a mondatokkal bennem. Beleképzeltem magam unokahúgom helyébe és újra kisgyerekké váltam, átéltem ismét azokat az élményeket, amelyek velem is megtörténtek gyerekkoromban, mikor anyukám leszidott, ha csendes voltam. Gyakran a fejemhez vágta később is mindezt. Megmaradt bennem, mikor egy-egy sikertelen állásinterjú után letörten, önutálattal telve, egy kis vigasztalásra várva hazamentem és megkaptam, hogy nyilván nem beszéltem megint elég sokat azért nem kaptam meg az állást. Most felnőtt fejjel miközben figyeltem anyukám reakcióját az unokahúgom visszahúzódó viselkedése kapcsán, megsajnáltam saját magam. Sajnáltam azt a gyereket, aki voltam. Aki akkor még nem értette, hogy miért bántják egy olyan valamiért, amiről nem tehet, ami valójában nem hiba, amiért nem kell bocsánatot kérni. De akkor még gyerek voltam, elhittem anyukámnak, hogy ezért szégyellnem kell magam, ez egy elkerülendő magatartás és, ha így viselkedek továbbra is, akkor kudarcok fognak érni és az emberek nem fognak szeretni. Gyerek voltam még. Ma már tisztábban látom a dolgokat és anyukámra sem haragszom. Sajnos nem tudja, hogy milyen lelki sebeket ejtett a helytelen reakcióival, téves meggyőződéseivel. Talán egyszer elmondom neki...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kaisa 2014.01.02. 11:46:19
Tomma 2014.01.02. 14:18:50
Kaisa 2014.01.03. 16:58:22
Csak amíg én pl itthon élek, addig nehéz elengedni anyám megjegyzéseit a fülem mellett, de ezért van, hogy már nem is beszélgetek vele szinte semmiről.
Tomma 2014.01.03. 18:15:15
Ugyanakkor sajnálom is őket, mert hát szülők, többet kéne foglalkozni velük, de folyton visszatart, hogy ha leülök velük beszélgetni előbb utóbb elő fog kerülni valami kellemetlen kérdés, szinte érzed ahogy vibrál a levegő, hogy na mindjárt, na mindjárt kipattan az a kérdés, már érzed ahogy próbálják a témát arra fele terelni, látod a szemükben, tudod előre, hogy mi lesz, és legszívesebben mennél is ki a szobából még mielőtt bármi történne.
Daniellaaa · http://onbizalomnelkul.blog.hu/ 2014.01.03. 18:51:13
Néha eljátszom a gondolattal, hogy milyen lenne, ha elmondanám neki a szocfóbot és, hogy mit hogyan éltem meg gyerekként és fiatal felnőttként. Aztán meggyőzöm magam, hogy semmi értelme. Biztosan nem érdekelné az sem.
Tomma 2014.01.03. 23:29:22
Te sosem érezted, hogy mikor megismersz valakit (értsd extrovertált embert) akkor van egy elég rövid szakasz amig még odafigyel rád, mondhatni felmér téged, rájön elég hamar hogy fura vagy, nem úgy reagálsz a kérdéseire ahogy azt ő más "normális" emberektől megszokta, és utána a vele való viszonyod is olyasmivé válik, mint amit anyudról írtál?
A legrosszabb mikor magányos vagy, igényelnél egy kis figyelmet, és az emberek úgy reagálnak a közeledtedre mint kishalak az éhes cápára.
Vagy amikor egy társaságban kapsz egy kérdés, alig kezdesz bele a válaszba, mire a kérdeződ elfordítja a fejét, mert mellette valaki megszólalt és nekiáll vele dumálni. Ilyenkor lélekben ráborítom az asztalt, és kimegyek a szobából.
Daniellaaa · http://onbizalomnelkul.blog.hu/ 2014.01.04. 15:03:34
Tomma 2014.01.04. 20:33:51
Teljesen más rugóra jár az agyuk.
Daniellaaa · http://onbizalomnelkul.blog.hu/ 2014.01.04. 21:21:07
Dexter007 2014.01.22. 22:56:55
Daniellaaa · http://onbizalomnelkul.blog.hu/ 2014.01.25. 10:26:14