Szociális fóbiások küzdelme a nagyvilággal

Sziasztok! Ez a blog Neked készült, aki szociális fóbiával küzdesz. Neked, aki önbizalomhiányos vagy, folyton kisebbségi érzésed, megfelelési kényszered van, vagy Neked, akinek nincsenek ilyen problémáid, egyszerűen csak kíváncsi vagy, hogyan élnek ezek a furcsa, visszahúzódó, szégyenlős, csendes emberek, milyen nehézségekkel kell szembenézniük nap, mint nap. Itt olvashatjátok mindennapi botladozásainkat, szerencsétlenkedéseinket, félelmeinket, amelyeket megosztunk veletek, hogy érezzétek nem vagytok egyedül.

Dr. Richards-terápia

A könnyebb navigálás érdekében ide gyűjtöttük a linkeket jelenlegi nagy projektünkhöz, ami nem más, mint a dr. Richards által megalkotott, szociális fóbiával foglalkozó audioterápia magyarítása:

1. bemutatkozó lecke

2. lecke

3. lecke

4. lecke

5. lecke

6. lecke

7. lecke

8. lecke

9. lecke

10. lecke

11. lecke

Friss topikok

  • Omega zero: Szia! Régen jártam erre, de szinte ráéreztem, hogy fel kellene néznem. (Én vagyok az a fickó, aki... (2024.06.13. 22:09) Telnek-múlnak az évek
  • Emese Hoffmann: Nagyon szerettem a blogotokat. Remélem egyszer megírjátok, mi van most veletek (2024.02.27. 22:48) Már nem agyalok annyit
  • Zillaba: Él még ez a blog?Hihetetlen,mintha én írtam volna!Vasárnap van este 9 és előre izgulok a jövő hét ... (2020.03.01. 20:58) Introvertáltság és a munka világa
  • BBea24: A felhasználónevem ne tévesszen meg senkit.. 31 vagyok... Ugyanez van velem is... Csak párkapcsola... (2019.11.07. 22:02) Örök gyerek
  • Free_soul: Mi újság, hogy vagy? (2018.06.26. 07:14) A hétfő árnyéka

2014.12.11. 22:00 Daniellaaa

Mikor leszáll a lila köd...

Tegnap történt egy olyan eset, mikor rám tört a szociális fóbia a munkahelyemen. Csendben, a munkába mélyülve ültem az irodában a főnököm és egy kollégám társaságában, mikor megjelent a gazdasági vezetőnk és az ő asszisztense. A gazdasági vezetőről azt kell tudni, hogy annyira határozott és számon kérő a stílusa, hogy bármelyik szocfóbos az ágya alá bújna legszívesebben, mikor találkozik vele. Az embernek mindig az az érzése, mikor kérdez valamit, hogy biztosan rosszul csinálta meg a feladatát, azonnal a hibát kezdi keresni a munkájában. Tehát eleve fenntartásaim vannak vele kapcsolatban. Aztán tegnap váratlanul megjelent az irodában azzal, hogy nézegette a számlákat és találkozott néhány érdekességgel. Persze egy szociális fóbiás agyán ilyenkor egyből az fut át, hogy biztos elrontott valamit, mert különben milyen érdekességekre gondolna a gazdaságis, miért ebben a hangnemben érdeklődne. Én itt teljesen lefagytam, leblokkoltam, leszállt a lila köd. Tudtam, hogy nincs rendben az a számla, amit kér, de nem az én hibámból, hiszen a cégünknél nagyon sok a hiba, sok minden nem szabályszerűen működik és ezzel a vezetőség is tisztában van. Gondolkodni egyáltalán nem tudtam. Mikor azt mondta, hogy akkor keressem elő a számlát, elkezdtem keresgélni a mappámban, de fogalmam sem volt, hogy mit keresek, hol keresem, csak lapozgattam és közben tudtam, hogy nem fogom megtalálni, hiszen gondolkodni sem tudtam, nem láttam a számokat, betűket az iratokon. Ekkor azt válaszoltam, hogy nincs meg a számla, mert már kivittük az irattárba. Ok, akkor nézzük meg a számla azonosítója alapján a számítógépes nyilvántartásunkban. Csak kattintgattam, de fogalmam sem volt róla, hogy mit csinálok. Úgy éreztem elsüllyedek azonnal, hogy ebből a csávából nem fogok tudni kiszabadulni. Ráadásul mindennek tanúja volt a főnököm és a kollégám is, akik a szociális fóbiás oldalamat nem ismerik, akik csendesnek, ugyanakkor ügyesnek, okosnak ismernek, aki mindig minden feladatot precízen és kreatívan megold. Most pedig leblokkoltam, nem tudtam előkeresni a számlát és megmagyarázni a hibát. Gondolom már a főnökömnek is kínos volt, hogy mennyire rám szálltak az "ellenőrök", így megkérdezte tőlük, hogy ezt most miért kell és egyáltalán miért nekem kell a számlával foglalkoznom, holott nem az én dolgom. Aztán végül mondtam nekik, hogy hagyják ott a számlát és majd megnézem másnapra. Erre a gazdasági vezető, továbbra is számon kérő hangnemben közölte, hogy persze, ő is így gondolta, mivel ezeket a számlákat a jövőben én fogom ellenőrizni.

Aztán mikor elmentek még legalább egy órán keresztül nem tudtam gondolkodni, úgy éreztem leszerepeltem, hogy ennél szánalmasabb módon nem is viselkedhettem volna. Azt gondoltam, hogy ki kellett volna állnom magamért, de közben azt is tudom, hogy a gazdasági vezetőt a cégvezető bízta meg és látta el tejhatalommal, így senki sem mer és akar szembeszállni vele, így nekem sem tanácsos.

Egész éjjel nem aludtam, azon kattogott az agyam, hogy mennyire nem álltam ki magamért, milyen kis szocfóbosan viselkedtem. Ilyen szintű leblokkolás már legalább tíz éve nem történt velem és ez nagyon aggasztott.  Alig vártam, hogy reggel legyen és az asztalra csaphassak és kiálljak végre magamért, így reggel berohantam az irodába. Közöltem a főnökömmel, hogy én ezeket a számlákat ugyan leellenőrzöm, de nem vagyok hajlandó aláírni addig, amíg bizonyos folyamatok nincsenek tisztázva a cégnél. Ő érdektelenül csak annyit mondott, hogy ok, akkor vigyem át a számlákat a gazdasági vezetőnek. Átvittem, neki, elmondtam az érveimet is összeszedetten, határozottan. Előszedtem az irattárból a számlát, amit előző nap képtelen voltam előkeríteni. Aztán órákat beszélgettem vele és néhány más kollégámmal a társosztályról, hogy miként lehet a folyamatokon javítani, de közben majdnem mindenki elmondta, hogy nagyon meg vannak velem elégedve, sokkal precízebben dolgozom, mint az elődöm és ez az ellenőrzés sem rám irányul, hanem szeretnék, ha minden jobban menne a cégnél. Szóval a napot elégedetten zártam, korrigáltam a tegnapi "kis bakimat".

7 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://onbizalomnelkul.blog.hu/api/trackback/id/tr366960467

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jel1 2014.12.14. 00:17:23

:DDDDDDDDDD
tökjó, ügyi vagy! :)

Eperke2818 2014.12.29. 13:49:39

Sziasztok! Nemrég jöttem rá, hogy szoc. fóbiával küzdök. Persze eddig is tudtam,hogy valami nem oké velem de a konkrét diagnózisra csak mostanában jöttem rá. Mostanra gyűrűződött be nálam és maga alá temetett. Nem igazán látok belőle kiutat,magamtól biztos nem fog menni,gyógyszeres kezelésbe nem hiszek. A környezetemnek fogalma sincs a problémámról (nem csoda én magam se tudtam eddig). Mondjuk a problémámból adódóan a környezetem alatt elég szűk kört értek. :( Azt is sejtem,hogy Erving Goffman besorolása szerint én az éntudatossággal jellemezhető csoportba vagyok besorolható. Szóval igazából az érdekelne,hogy van-e olyan akin segített a pszichoterápia? Nem mintha lenne rá pénzem,de lehet,hogy ez lenne a kiút? Köszönöm előre is a válaszokat.

Kognitív Teknősbéka 2014.12.30. 22:54:02

@Eperke2818: A "Dr. Richards-terápia" ingyen van (legalábbis letölthető a netről ingyen...), és sok emberen segített. Ez egy "audióterápia", ahol csak meg kell hallgatni, hogy mit mond a doki, na meg a feladott gyakorlatokat elvégezni. Hátránya, hogy angolul van, bár ha itt a blogon jobbra nézel, akkor láthatod az első 11 rész magyarosítását, Kaisa tolmácsolásában.

Vannak igazi terápiák is ingyenesen, amit a TB fizet, például itt: semmelweis.hu/pszichiatria/rendelesi-idok/

Eperke2818 2014.12.31. 08:47:42

@Kognitív Teknősbéka: Köszi a segítséget. Ezek szerint te ajánlod a terápiát? Vidéki vagyok,ez kissé leszűkíti a lehetőségeim,itt 10-12 ezer egy alkalom. A TB-s meg le van terhelve, 10 percnél több idő nem jut egy személyre.Legalább is a házi dokim szerint. Sajnos angolul nem tudok,de mivel már egy ideje öngyógyítóm magam sikertelenül,gondolom ez se segítene. Miből áll egy terápiás kezelés? El nem tudom képzelni,hogy a zsigeri reakcióimat mivel tudják felül kódolni. Bocsi hogy fárasztalak! ( Na ez egy tipikus szoc, fóbos megjegyzés tőlem :) )

Kognitív Teknősbéka 2015.01.02. 17:23:05

@Eperke2818: A zsigeri reakciók gondolati része az "automatikus negatív gondolatok", azok a téves gondolatok, értékelések, amelyek bizonyos helyzetekben akaratlanul is ellepik az ember agyát. A kognitív terápiák főleg ezeken próbálnak változtatni, abban bízva, hogy másfajta gondolatok másfajta érzelmekhez fognak vezetni. Ha beleolvasol jobboldalt Richards doki útmutatásaiba, akkor láthatod, hogy ő is sokat foglalkozik ezekkel. Vannak más technikák is, mint például a "lassú beszéd" Richards dokinál. A mindfulness-alapú terápiák is jók, ott egyfajta meditálást tanítanak.

Elvileg ajánlom a pszichoterápiát, a gyakorlatban azért a terapeuta képességein is múlik a dolog, meg a szocfóbosok sem egyformák...

Eperke2818 2015.01.03. 12:11:42

@Kognitív Teknősbéka: Beleolvastam,kezdem kapizsgálni a dolgot. Köszönöm a segítséget!
süti beállítások módosítása