Szociális fóbiások küzdelme a nagyvilággal

Sziasztok! Ez a blog Neked készült, aki szociális fóbiával küzdesz. Neked, aki önbizalomhiányos vagy, folyton kisebbségi érzésed, megfelelési kényszered van, vagy Neked, akinek nincsenek ilyen problémáid, egyszerűen csak kíváncsi vagy, hogyan élnek ezek a furcsa, visszahúzódó, szégyenlős, csendes emberek, milyen nehézségekkel kell szembenézniük nap, mint nap. Itt olvashatjátok mindennapi botladozásainkat, szerencsétlenkedéseinket, félelmeinket, amelyeket megosztunk veletek, hogy érezzétek nem vagytok egyedül.

Dr. Richards-terápia

A könnyebb navigálás érdekében ide gyűjtöttük a linkeket jelenlegi nagy projektünkhöz, ami nem más, mint a dr. Richards által megalkotott, szociális fóbiával foglalkozó audioterápia magyarítása:

1. bemutatkozó lecke

2. lecke

3. lecke

4. lecke

5. lecke

6. lecke

7. lecke

8. lecke

9. lecke

10. lecke

11. lecke

Friss topikok

  • Omega zero: Szia! Régen jártam erre, de szinte ráéreztem, hogy fel kellene néznem. (Én vagyok az a fickó, aki... (2024.06.13. 22:09) Telnek-múlnak az évek
  • Emese Hoffmann: Nagyon szerettem a blogotokat. Remélem egyszer megírjátok, mi van most veletek (2024.02.27. 22:48) Már nem agyalok annyit
  • Zillaba: Él még ez a blog?Hihetetlen,mintha én írtam volna!Vasárnap van este 9 és előre izgulok a jövő hét ... (2020.03.01. 20:58) Introvertáltság és a munka világa
  • BBea24: A felhasználónevem ne tévesszen meg senkit.. 31 vagyok... Ugyanez van velem is... Csak párkapcsola... (2019.11.07. 22:02) Örök gyerek
  • Free_soul: Mi újság, hogy vagy? (2018.06.26. 07:14) A hétfő árnyéka

2014.05.11. 09:03 Daniellaaa

Módszerek szorongás ellen

Még mindig azon agyalok, hogy melyik módszer a célravezetőbb szorongás esetén. Összegyűjtöttem a fejemben a 3 lehetséges taktikát, ha jön a gyűlölt érzés.

Elfogadás. Erről olvastam mostanában a legtöbbet az egyik önsegítő könyvben, amely azt jelenti, hogy nem küzdünk az érzés ellen, elfogadjuk teljes mértékben, mint az élet természetes velejáróját. Éljük az életünket, mint mindenki más, tesszük a dolgunkat, nem kerüljük el a szorongást okozó helyzeteket, hiszen elfogadtuk, hogy a szorongás létezik és valószínűleg velünk lesz még sokáig. Ez a lehetőség nekem még nem jöhet számításba. Nem tudom miként lehet elfogadni és megszokni a szorongást és, hogy lehet vele együtt élni. Ha belegondolok, hogy egész életemben szorongani fogok a munkahelyemen, akkor azonnal felmerül bennem a szökés, mint egyedüli kiút ebből a rémálomból, biztosan előbb-utóbb a felmondást választanám ismét.

Elterelés. Ez a módszer a Richards féle terápiából is ismert. Mikor eltereljük a gondolatainkat és nem foglalkozunk a negatív érzéseinkkel, próbáljuk elnyomni azokat, nem venni róluk tudomást, ezzel elősegítve, hogy elmúljanak. Még mindig nem tudom, hogy ezzel nem ártunk-e magunknak, hiszen az elnyomott érzelmek előbb-utóbb ismét a felszínre kerülnek, esetleg megerősödve és sokkal nagyobb kárt okozva.

Meggyőzés. Ezt a módszer vált be nekem a leginkább. Amikor jön a szorongás vagy jönnek a negatív gondolatok, akkor nekiállok kielemezni azokat és hagyom meggyőzni a jól bevált hangulatnapló és a torz gondolatok csoportosításával magam a negatív tartalmukat illetően. Mikor ezt használom majdnem mindig jobban leszek tőle. Leülök leírogatom a gondolatokat, becsoportosítom, aztán felteszem magamnak azokat a kérdéseket, amelyeket az önsegítő könyvekből tanultam. A baj csak az, hogy egyszerűbb hagyni, hogy a negatív gondolatok a hatalmukba kerítsenek és aztán sajnálni magam, és nehezebb nekiállni elemezgetni és felülkerekedni rajtuk.

 Nézzük a múlt hétvégét. Mondanom sem kell, hogy milyen felszabadult öröm volt jellemző rám még szerda délután, a négy napos hétvége kezdetén. Mintha kínpadról szabadultam volna. Aztán már az első két nap jött az az érzés, hogy nem sokára vége, úgyis hamar eltelik a négy nap és ismét kezdődik a szenvedés. De szerencsére sok volt a program és sok ember vett körül, akik átmenetileg elfeledtették velem a negatív gondolatokat (elterelés). Aztán tegnap óta megmagyarázhatatlan lehangoltság és idegesség jellemző rám, mert közeledik a hétfő (az elnyomás következménye?). Ha a továbbiakban az elfogadást választom, akkor nem küzdök az érzések ellen, hanem együtt élek velük, azaz hagyom eluralkodni őket rajtam. Ennek valószínűleg az lesz a következménye, hogy nem tudok majd egész éjjel aludni, nem lesz étvágyam, nem lehet hozzám szólni, annyira ideges leszek. Vagy elkezdhetem kielemezni az érzéseimet, negatív gondolataimat és ha eljut a tudatomig, hogy ezek hamis gondolatok, akkor megnyugszom. Sajnos nehéz nekiállni, sokkal egyszerűbb szenvedni.

5 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://onbizalomnelkul.blog.hu/api/trackback/id/tr516117881

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dexter007 2014.05.11. 11:32:03

Szerintem az "elfogadás" módszer arról szól, hogy belemész a szorongást okozó helyzetbe, és hagyod, hogy átmenjen rajtad. Képzeld azt, hogy a tengerparton elindulsz be a vízbe. Már mellkasodig ér a víz, a part még közel és látod ahogy egy nagy hullám közeleg feléd. Kimenekülhetsz a partra, lenne időd, de te nagy levegőt veszel és hagyod, hogy a hullám beterítsen. Hátad mögé nézel és látod, hogy az a nagy víztömeg, amitől féltél, szétterül a parton, ártalmatlan gyenge áramlatként múlik ki. A következő hullámok egyre kevesebb félelmet váltanak ki belőled, később már élvezed is, ahogy beterítenek és beljebb is úszol a tengerbe, megszűnik a szorongás.

Daniellaaa · http://onbizalomnelkul.blog.hu/ 2014.05.11. 12:23:22

@Dexter007: Nagyon jó a hasonlatod. Igen, valami ilyesmi lehet a szorongás elfogadása. Azzal, hogy mennyire ártalmatlan a szorongás vitatkoznék. Én úgy érzem, ha nem küzdöm le, hamarosan megbetegít. Abban is hiszek, hogy a lelki problémák, a stressz és a szorongás előbb-utóbb betegségek formájában fognak jelentkezni. Az is igaz, hogy a szorongás és az azt kísérő testi tünetek eléggé kellemetlenek tudnak lenni, így nehéz elfogadni őket. De bizonyára igazad van, és ha hagyom, hogy velem legyen egy darabig és nem küzdök ellene, talán elmúlik egyszer.

Én még azt hiszem egyenlőre az első néhány hullámnál tartok. :-(

Dexter007 2014.05.11. 15:20:27

@Daniellaaa: Nekem sokszor az is szokott segíteni, hogy perspektívába helyezem a félelmeimet. Belegondolok, h sok milliárd ember él itt a Földön és még a Naprendszerünk is csak parányi pont a világegyetemben. Én meg azért nem tudok éjjel elaludni, mert másnap munkahelyi találkozóm van egy olyan lánnyal, aki nagyon tetszik :) Tiszta röhej, nemigaz? Kívülről próbálom nézni magam és rájövök, mennyire jelentéktelen is ez az egész probléma a Nagy Mindenséghez képest. Szóval inkább arra gondolok, lesz*rom az egészet, nem fogok előre részletesen kidolgozott terveken agyalni, hogy miképp fogok másnap viselkedni, mivel ezzel gúzsba kötöm, lekorlátozom magam. Úgy döntök, nem érdekel mi lesz, és így csökken a szorongás, és már ettől jobban fogok a lány előtt szerepelni, mint képzeltem.
Az "elterelés" módszer nálam inkább "kicserélés". A negatív gondolatokat nem elnyomom, hanem kicserélem közömbös, vagy pozitív érzésekre, vagy benyomom a "nem érdekel" gombot, ezáltal kisebbítem a dolog jelentőségét.

Dexter007 2014.05.11. 15:35:28

Amit Te is írsz, az bizonyított tény - a lelki problémák huzamos fennállásuk esetén testi tünetekben, betegségben bukkannak elő. Az előző tengeres példámmal élve - ha nem hagyjuk, h átmossa rajtunk a víz a félelmet, ha elmenekülünk, akkor ott marad bennünk és marja, gyengíti a lelkünket. Egy másik hasonlat is eszembe jutott. Általános iskolában előfordult sokszor, hogy csúfoltak valami miatt, ami eleinte nagyon bántott, visszaszóltam, verekedni kezdtem, de ettől csak erősödött, felbátorodott az "ellenség". Utána, ha nem foglalkoztam vele, hagytam elmenni a gúnyolódást a fülem mellett, akkor előbb-utóbb megunták, mivel a csúfolóknak épp az szerez örömet, ha látják a másikat szenvedni vagy őrjöngeni a dühtől. Ugyanígy a szorongásnak se adjuk meg azt az örömet, h legyőzött minket, ha nem foglalkozunk vele, akkor eloldalog, mint a vert sereg :)
Sok segítő könyvet olvasok én is, ott mind leírja, h ami ellen küzdünk, azzal csak azt erősítjük.
Történelmi példa - a hidegháború idején a két nagyhatalom azzal próbálta fenntartani a világbékét, h mindketten egyre intenzívebb módon fegyverkeztek, ez végül majdnem atomháborúba torkollt. Eleve agyrém, hogy a békéért harcolni kell. Békében kell élni, azzal teremthetünk csak békét :)

Kognitív Teknősbéka 2014.05.14. 01:23:31

A "Richards-féle" elterelés nem elnyomás, hanem egyszerűen másfelé figyelés. Nincsenek káros mellékhatásai, a gond inkább az, hogy a nehéz helyzetekben ritkán alkalmazható - például ha beszélsz valakivel, akkor zokon veszi, ha közben látványosan igyekezel másra figyelni...
süti beállítások módosítása