Szociális fóbiások küzdelme a nagyvilággal

Sziasztok! Ez a blog Neked készült, aki szociális fóbiával küzdesz. Neked, aki önbizalomhiányos vagy, folyton kisebbségi érzésed, megfelelési kényszered van, vagy Neked, akinek nincsenek ilyen problémáid, egyszerűen csak kíváncsi vagy, hogyan élnek ezek a furcsa, visszahúzódó, szégyenlős, csendes emberek, milyen nehézségekkel kell szembenézniük nap, mint nap. Itt olvashatjátok mindennapi botladozásainkat, szerencsétlenkedéseinket, félelmeinket, amelyeket megosztunk veletek, hogy érezzétek nem vagytok egyedül.

Dr. Richards-terápia

A könnyebb navigálás érdekében ide gyűjtöttük a linkeket jelenlegi nagy projektünkhöz, ami nem más, mint a dr. Richards által megalkotott, szociális fóbiával foglalkozó audioterápia magyarítása:

1. bemutatkozó lecke

2. lecke

3. lecke

4. lecke

5. lecke

6. lecke

7. lecke

8. lecke

9. lecke

10. lecke

11. lecke

Friss topikok

  • Omega zero: Szia! Régen jártam erre, de szinte ráéreztem, hogy fel kellene néznem. (Én vagyok az a fickó, aki... (2024.06.13. 22:09) Telnek-múlnak az évek
  • Emese Hoffmann: Nagyon szerettem a blogotokat. Remélem egyszer megírjátok, mi van most veletek (2024.02.27. 22:48) Már nem agyalok annyit
  • Zillaba: Él még ez a blog?Hihetetlen,mintha én írtam volna!Vasárnap van este 9 és előre izgulok a jövő hét ... (2020.03.01. 20:58) Introvertáltság és a munka világa
  • BBea24: A felhasználónevem ne tévesszen meg senkit.. 31 vagyok... Ugyanez van velem is... Csak párkapcsola... (2019.11.07. 22:02) Örök gyerek
  • Free_soul: Mi újság, hogy vagy? (2018.06.26. 07:14) A hétfő árnyéka

2013.12.26. 13:50 Daniellaaa

Egy könyv az introvertáltságról, Susan Cain: Csend

Nagyon örülök, hogy rátaláltam Susan Cain Csend című könyvére. Igaz, hogy semmi újat nem írt, amire ne jöttem volna rá már magamtól is, ezek a gondolatok már az én fejemben is megfogalmazódtak, úgyhogy akár én is írhattam volna ezt a könyvet. Mégis más tollából olvasva sokkal jobban beleivódik a fejembe és sokkal hitelesebbnek tűnik mindaz, amit az extrovertáltak által uralt világról gondolok és megerősített abban, hogy mi a szociális fóbiám kialakulásának valódi oka.

Bemásoltam néhány nekem tetsző idézetet. Ez a könyv segít megérteni saját magunkat és rádöbbent, hogy mi is értékesek vagyunk és mi is érvényesülhetünk egy extrovertált világban is.

" A bőbeszédű embereket például okosabbnak, szebbnek, érdekesebbnek és barátként kívánatosabbnak tartjuk."

" Az introverzió - testvérkéivel a túlérzékenységgel, komolysággal és bátortalansággal karöltve - napjainkban másodosztályú személyiségvonás valahol a helytelenítendő és személyiségzavar között lakozik."

"Ám óriási hibát követünk el, ha gondolkodás nélkül behódolunk az extrovertált ideálnak. Hisz legnagyobb eszméinket, műalkotásainkat és találmányainkat – az evolúciós elmélettől kezdve Van Gogh napraforgóin át a
személyi számítógépig – csendes és elmélyült gondolkodók hozták létre, akik tudták, hogyan hangolódjanak rá belső világukra, és tisztában voltak azzal, milyen kincseket találnak odabent."

"Ám amint azt a Csend felfedi majd, jelenlegi életünk legfontosabb intézményeit azok számára tervezték, akik élvezik a csoportos projekteket és az ingerek sokaságát. Gyermekként azt látjuk, hogy iskolapadjainkat egyre több helyen kis körökben rendezik el, hogy csoportosan tanulhassunk. A kutatások szerint tanárok túlnyomó többsége úgy véli, hogy az ideális diák extrovertált."

"Felnőttként olyan szervezeteknél dolgozunk, melyek ragaszkodnak ahhoz, hogy falak nélküli irodákban, csapatban, olyan főnökök keze alatt tevékenykedjünk, akik a társas készségeket értékelik mindenekfelett. Hogy karrierünk felfelé íveljen, úton-útfélen szégyentelenül hirdetnünk kell elért eredményeinket."

"Az introvertált olvasók azt is tudhatják, hogy a csendes emberek hátrányos megkülönböztetése valódi lelki fájdalmat is okozhat. Emlékezhetnek, hogy gyermekként hányszor hallhatták szüleiket mentegetőzni az ő szégyenlősségük miatt. („Te miért nem tudsz olyan lenni, mint a Kennedy fiúk?” – nyaggatták egyik interjúalanyomat az elnökkel és családjával szimpatizáló szülei.) Talán rémlik, hogy iskolásként hányszor nógatták őket, hogy „bújjanak már ki végre a csigaházukból”. (E káros kifejezés használói elfelejtik, hogy bizonyos fajok mindenüvé magukkal viszik a házukat vagy a páncéljukat, és hogy sok ember hasonlóan cselekszik.) „Ma is fülembe cseng minden szemrehányás, amelyet gyerekkoromban kaptam, hogy lusta, ostoba, lassú és unalmas vagyok. Mire elég idős lettem ahhoz, hogy rájöjjek, egyszerűen csak introvertált vagyok, már belém ivódott a meggyőződés, hogy valami komoly baj van velem."

"E modell révén az emberek négyféle személyiségtípusba sorolhatók: nyugodt extrovertáltak, szorongó (vagy impulzív) extrovertáltak, nyugodt introvertáltak és szorongó introvertáltak."

"Ahogy Jung találóan megfogalmazta: „Tisztán extravertált és introvertált ember nem létezik. Egy ilyen valakinek a bolondokházában volna a helye. Ez részben azért van, mert mindannyian igen komplex egyéniségek vagyunk, és mert az introvertált és az extrovertált embereknek olyan sokféle altípusa létezik”

 

2 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://onbizalomnelkul.blog.hu/api/trackback/id/tr565709440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kaisa 2013.12.26. 17:20:11

Nagyon szépen megfogalmazott problémák. Talán ez lehet a könyv, amire egyszer felfigyeltem, de még nem olvastam.

A minap valamelyik online fórumon megakadt a szemem egy témán, amit azzal indított valaki, hogy mennyire fura, hogy ő nem szereti, amikor egy alig ismerőse felhívja, és elsztorizza neki apró hétköznapi ügyeit, nem szereti, ha egy barátja spontán kitalálja, hogy nála aludna, pedig ő nem úgy tervezte az éjszakáját, és nem szeret a munkatársaival ebéd közben kényszeredetten fecsegni. És a válaszolók többsége megjegyezte, hogy nem fura, CSAK ASZOCIÁLIS!

Mert nem normális, hogy valaki nem kíváncsi az embertársaira, és nem akar folyton folyvást csacsogni velük, meg pletykálkodni stb. Annyira elszomorodtam, hogy ismét egy példa, amikor ha valaki máshogy éli az életét, akkor ő már A-típusos, a szokásostól eltérő az már nem normális. És mindig a többség határozza meg, mi a norma.

chonka 2013.12.31. 18:47:43

Fel is teszem a kívánság listámra ezt a könyvet, köszi, hogy írtál róla! :)

Elég rossz, hogy a többséggel kell szembenézni... De hát ha kevesebben is, de nem vagyunk egyedül, ez talán segít nekünk, vagy nem? Én legalábbis sokkal jobban érzem magam már attól, hogy tudom, más is olyasmi beállítottságú mint én.
süti beállítások módosítása