Úgy döntöttem, hogy szép lassan megosztom Marti Olsen Laney: The Introvert Advantage – How to Thrive in an Extrovert World című könyvének kivonatait magyarul, mert számomra nagyon hasznos volt a könyv minden betűje. Sajnos nem jelent még meg magyarul, és különben is elég gyér az introvertáltság magyar nyelven elérhető irodalma, pedig szerintem fontos lenne ezt akár iskolásoknak is oktatni, hogy megértsék, miért más minden ember. Bár előtte a tanári kart kellene kiképezni...
Az introvertáltak előnye – hogyan boldoguljunk egy extrovertált világban
Előszó
Az írónő saját maga is introvertált, gyerekkorában soha nem tudott megbízni a saját képességeiben, mert nem tudta, mikor hogyan fog reagálni. Néha beszédes volt, máskor azonban kiürült az agya. Mikor kifejezte magát, mások összeszedettnek és értelmesnek tartották, máskor ezzel szemben értelmi sérültnek. Egyikről sem gondolta, hogy kifejezetten igaz lenne. de nem értette, legtöbbször miért csak utólag tudott rengeteg frappáns választ kitalálni bizonyos helyzetekre. Mikor iskolában olyan témákra válaszolt utólag, melyen már túlhaladt az osztály, mindig számon kérték, miért nem mondta korábban. Azt hitték, szánt szándékkal tartja vissza az információt.
Sokszor mondott olyan dolgokat, amiket senki nem hallott meg, majd kicsivel később másvalaki szájából hangzik el ugyanaz, amiért elismerést kap. A társasági élet összezavarta. Szerette az embereket, de félt kimozdulni. Szociális nyuszinak tartotta saját magát. Mikor jól érezte magát egy eseményen, belül akkor is a hazautat tervezte.
Másik frusztrációja az alacsony energiaszintje volt, könnyen kimerült. Egyszerűen nem volt annyi üzemanyaga, mint a többieknek. Fáradtan mindenben lassú volt, lassan járt, lassan evett, nehezen beszélt, mintha fájt volna az élet. De kipihenten pörgött a nyelve és ugrált a gondolatai között, azt hihették, hogy sok energiája volt. Évekig tartott, mire rájött, hogy egy átlagos introvertált volt.
Az extrovertáltság a kulturális ideál
Dr. Myers tanulmányt készített, ami szerint az extrovertáltabban boldogabbak introvertált társaiknál. Ami valójában történt, hogy rossz, extrovertáltaknak kedvező kérdésekkel kutatta a boldogságot. A kérdőívezés során olyan dolgokkal azonosította a boldog életet, mint:
- Szeretek mások társaságában lenni
- Jó társaság vagyok
Introvertáltaknak azonban nem ez jelenti a boldogságot, hanem:
- Ismerem önmagam
- Kényelmesen érzem magam a bőrömben
- Szabadon járhatom a saját utamat.
Nincs velem semmi baj, csak introvertált vagyok!
Az intro- és extrovertáltság egy energiafolytonosság két végpontja, ahová ezen a skálán esünk, az határozza meg, hogy miből nyerjük az energiánkat. Intro befelé fókuszál, extro kifelé összpontosít ahhoz, hogy energiát szerezzen. És ez tükröződik mindenben, amit teszünk.
Az extro- és introvertáltak aránya nagyjából 3 az 1-hez, ezért az egész világ az extrovertáltakra van kitalálva, beállítva, ezért érzik az introvertáltak magukat úgy, mint a partra vetett hal. De miután megértjük a saját működésünket, sokkal könnyebb elfogadnunk magunkat, azt, hogy valójában mire van szükségünk, és megértenünk extrovertált társainkat is. És ezzel a helyünkre kerülünk.
Folytatás következik...
Hozzászólások